ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Μπακασέτας: Η ανατριχιαστική ομιλία στα αποδυτήρια πριν από τον αγώνα με την Αγγλία

Συγκλονιστικές στιγμές με τους Έλληνες διεθνείς

Χορηγούμενο

Μπακασέτας: Η ανατριχιαστική ομιλία στα αποδυτήρια πριν από τον αγώνα με την Αγγλία! Συγκλονιστικές στιγμές με τους Έλληνες διεθνείς

Μπακασέτας: Η ανατριχιαστική ομιλία στα αποδυτήρια πριν από τον αγώνα με την Αγγλία… Η Ελλάδα κατόρθωσε να πραγματοποιήσει μία από τις πιο εντυπωσιακές εμφανίσεις της τα τελευταία χρόνια, κατακτώντας μια ιστορική νίκη με 2-1 εναντίον της Αγγλίας μέσα στο θρυλικό γήπεδο Γουέμπλεϊ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της League B του Nations League. Ο Βαγγέλης Παυλίδης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό, εκμεταλλεύτηκε την ομαδική συνεργασία της ελληνικής ομάδας και νικώντας τον Άγγλο τερματοφύλακα.

Η Αγγλία, όμως, δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια και πίεσε για την ισοφάριση. Τελικά, ο Τζουντ Μπέλιγχαμ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 87ο λεπτό με ένα όμορφο σουτ, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Βλαχοδήμο. Παρά την ψυχρολουσία της ισοφάρισης, οι Έλληνες διεθνείς δεν έχασαν το ηθικό τους. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, έδειξαν αποφασιστικότητα και πάθος, συνεχίζοντας να πιέζουν για τη νίκη.

Χορηγούμενο

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παυλίδης βρέθηκε ξανά στο κατάλληλο σημείο, μετά από μια έντονη φάση στην περιοχή της Αγγλίας. Με ένα καθοριστικό σουτ, έστειλε τη μπάλα ξανά στα δίχτυα, εξασφαλίζοντας το νικητήριο γκολ για την Ελλάδα και γράφοντας ιστορία για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Αυτό το αποτέλεσμα δεν ήταν απλώς μια νίκη, αλλά μια δήλωση θέλησης και αποφασιστικότητας από τους παίκτες, οι οποίοι αφιέρωσαν την επιτυχία στον αείμνηστο Τζορτζ Μπάλντοκ, που πέθανε εντελώς ξαφνικά και απροσδόκητα μια μόλις ημέρα πριν από το ντέρμπι.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΜΙΛΟΥ

1. Ελλάδα 9
  2. Αγγλία 6
  3. Ιρλανδία 3
  4. Φινανδία 0

Η ανατριχιαστική ομιλία του Μπακασέτα στα αποδυτήρια πριν από το ματς

«Ξέρουμε πολύ καλά τι ομάδα είμαστε, τι έχουμε κάνει για να φτάσουμε μέχρι εδώ. Δεν φοβόμαστε κανέναν και θα το δείξουμε αυτό από το πρώτο λεπτό. Ξέρουμε την ιδιαιτερότητα του παιχνιδιού, πολλοί από εμάς ξέρουμε τι πάει να πει Τζορτζ και τι ήταν. Ήταν πάντα παράδειγμα για την ομάδα… Έβαζε πάντα και τη ψυχή του πάνω από την ομάδα και θυσίαζε την σωματική του ακεραιότητα. Σήμερα θα είναι το παράδειγμά μας. Ο καθένας από εμάς θα θυσιάσει τον εαυτό του για να τον τιμήσουμε όπως του αξίζει, να είμαστε όλοι έτοιμοι», ήταν τα λόγια του Μπακασέτα.

Μπάλντοκ: Η άγνωστη ζωή και η αγάπη για την Εθνική Ελλάδος

Χορηγούμενο

Δείτε το βίντεο μέσα από τα αποδυτήρια

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Ethniki Omada (@ethnikiomada)

Χορηγούμενο

Ο αγώνας αυτός ήταν μια απόδειξη ότι, παρά τις αντιξοότητες και τις δύσκολες στιγμές… Το ελληνικό ποδόσφαιρο μπορεί να επιτύχει σπουδαία πράγματα όταν υπάρχει ενότητα και πνεύμα ομαδικότητας. Οι διεθνείς έδειξαν ότι αγωνίστηκαν με την καρδιά τους, τιμώντας τη μνήμη του Μπάλντοκ… Και απέδειξαν, για μια ακόμη φορά, ότι οι δεσμοί που τους ενώνουν είναι ισχυρότεροι από κάθε εμπόδιο.