ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Basket League: Ο Παναθηναϊκός «άλωσε» το ΣΕΦ και τον Ολυμπιακό!

Όλα θα κριθούν στο επόμενο ραντεβού των αιωνίων στο ΟΑΚΑ!

Χορηγούμενο

«Φωτιά» στην Basket League: Ο Παναθηναϊκός «άλωσε» το ΣΕΦ και νίκησε τον Ολυμπιακό με 85 – 88 σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι για γερά νεύρα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο! Όλα θα κριθούν στο επόμενο ραντεβού των αιωνίων στο ΟΑΚΑ!

Basket League: Ο Παναθηναϊκός άλωσε το ΣΕΦ και τον Ολυμπιακό! Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε ένα δύσκολο παιχνίδι και κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, κερδίζοντας τον αγώνα με σκορ 85-88 και ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2. Τώρα ο τελικός για τον τίτλο θα κριθεί στο ΟΑΚΑ στις 14 Ιουνίου.

Το συγκλονιστικό ντέρμπι

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού, με τους Ναν, Γκραντ και Λεσόρ στους πρωταγωνιστικούς ρόλους, δεν ταπείνωσαν όταν βρέθηκαν πίσω κατά 11 πόντους, αλλά ανέτρεψαν την κατάσταση κερδίζοντας μια σημαντική νίκη που τους κρατά «ζωντανούς» στη μάχη για τον τίτλο.

Από την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με μεγαλύτερο ενθουσιασμό και προηγήθηκε με 5-0, υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Τούρκος προπονητής κατάφερε να ηρεμήσει την ομάδα του και να την καθοδηγήσει προς τη νίκη, αντί να απλώς μειώσει τη διαφορά. Παίκτες όπως ο Παπανικολάου και ο Γουόκαπ βρήκαν τον ρυθμό τους στην επίθεση, επαναφέροντας την ομάδα τους στην προηγούμενη θέση με σκορ 16-14 και 22-17 αντίστοιχα.

Η είσοδος των Σλούκα, Γκριγκόνις και Αντετοκούνμπο επέτρεψε στον Ολυμπιακό να βρει ευκολότερα τον δρόμο προς το καλάθι, αλλά ο Γουίλιαμς Γκος κατάφερε το ίδιο εκμεταλλευόμενος την άμυνα του Παναθηναϊκού (30-24, 14’). Ο Αμερικανός παίκτης του Ολυμπιακού είχε τον έλεγχο επί της αντίπαλης άμυνας, αλλά ένα καταλυτικό τρίποντο από τον Πετρούσεφ έδωσε διψήφια διαφορά στο σκορ (39-29, 16’). Με τον Παπανικολάου στη θέση του «4» και τον Λαρεντζάκη να σημειώνει 10 πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» παρέμεναν σε θέση ηγέτη με σημαντικό προβάδισμα (47-36, 18’). Οι Σλούκας και Ναν συνέβαλαν στο να διατηρήσουν την ομάδα τους στο παιχνίδι, αλλά ο Γκραντ έδωσε την απαραίτητη αυτοπεποίθηση στους φιλοξενούμενους με ένα καλάθι από απόσταση (51-44, 20’).

Θρήνος στον Παναθηναϊκό: Πέθανε ο φροντιστής, Πάρης Δερμάνης

Το β’ ημίχρονο

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες αντιμετώπισαν δυσκολίες στο σκοράρισμα, τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά. Ο Γκραντ ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό και με τις προσπάθειές του κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο σκορ (54-52, 25’). Οι γηπεδούχοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους, έκαναν λάθη και επέτρεψαν εύκολους πόντους στον Ναν, ο οποίος έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (54-56, 27’). Ο Κάνααν βοήθησε τους «ερυθρόλευκους» να βρουν λύσεις και να ισοφαρίσουν (64-64, 30’).

Παναθηναϊκός AKTOR – Μέχρι Τέλους: Στην οροφή του ΟΑΚΑ το λάβαρο για το έβδομο! (Βίντεο)

Το πρωτάθλημα του Ολυμπιακού ή η επιστροφή των τελικών στο ΟΑΚΑ για Game 5 θα αποφασιζόταν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις λεπτομέρειες να κάνουν τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά με τρεις βολές του Πετρούσεφ και ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη, αλλά ο Παναθηναϊκός διατήρησε την ψυχραιμία του και κράτησε την ισορροπία (70-70, 33’). Ο Ναν ήταν αυτός που προήγαγε τον Παναθηναϊκό με 71-77 (35’), ασκώντας πίεση όχι μόνο στο σκορ αλλά και στη ψυχολογία του Ολυμπιακού. Ο Αμερικανός γκαρντ των φιλοξενούμενων έδειρε κάθε άμυνα είτε με σκορ είτε με ασίστ, ενώ ο Λεσόρ με ένα καρφί μετέτρεψε το σκορ σε 73-81 (36’). Στον υπολοιπόμενο χρόνο, οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά σε 83-85 με τον Πίτερς (39’). Ο Λεσόρ με 1/2 βολές έκανε το 83-86 με 40’’ ακόμα για τη λήξη, και στη συνέχεια ο Κάνααν αστόχησε σε δύο ανενόχλητα τρίποντα. Ο Ναν, γνωστός για την ευστοχία του στη γραμμή βολών, αστόχησε σε 0/2 προσπάθειες, ενώ ο Γκος με 1/2 έφερε το σκορ σε 84-86. Ο Ολυμπιακός έκανε φάουλ όπως όφειλε με 10’’ να απομένουν, και ο Γκραντ με 2/2 βολές έκανε το 84-88. Ο Παπανικολάου κέρδισε τρία βολές (4.6 δευτερόλεπτα για το φινάλε), αλλά αστόχησε σε μία από αυτές σκόπιμα, δεν άλλαξε τίποτα και το ματς ολοκληρώθηκε με 85-88.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-44, 64-64, 85-88