ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Basket League: Ο Παναθηναϊκός ‘ισοπέδωσε’ τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ!

Ο Παναθηναϊκός ‘ισοπέδωσε’ τον Ολυμπιακό με 12 πόντους διαφορά μέσα στο ΣΕΦ (54-66) στο πρωτάθλημα της Basket League! Πρόσωπο του ντέρμπι ο Ντίνος Μήτογλου.

Έπειτα από τις δύο πρώτες «αιώνιες» μάχες σε Super Cup και Euroleague, ήρθες και η στιγμή για το τρίτο ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός μέσα σε ελάχιστες εβδομάδες. Αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα της Basket League.

Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δύο «αιώνιοι» του ελληνικού μπάσκετ αναμετρήθηκαν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, το γήπεδο των «ερυθρόλευκων», με τον Κώστα Σλούκα να επιστρέφει ως αντίπαλος στο γήπεδο που αποτέλεσε την… έδρα του τα προηγούμενα χρόνια.

Το ντέρμπι του Φαλήρου κύλισε χωρίς κανένα έκτροπο… Όπως έγινε μάλιστα και πριν από μερικές ημέρες στο ΟΑΚΑ για την πρεμιέρα της Euroleague. Αυτός είναι και ο λόγος που η ευθύνη που είχαν η Αστυνομία και η «ερυθρόλευκη» ΚΑΕ, είναι τεράστια.

Μάλιστα, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ξεκαθάρισε με επίσημη ανακοίνωσή της πως δεν θα ανεχθεί το παραμικρό και όπως τόνισε… «Μπροστά στην ασφάλεια των αθλητών και των μελών της αποστολής μας δεν πρόκειται να βάλουμε ούτε πρωταθλήματα, ούτε κύπελλα, ούτε μηδενισμούς, έως ότου να εξαλειφθούν εξ ολοκλήρου τα φαινόμενα βίας από το άθλημά μας».

Και… πάμε στο ντέρμπι

Την πρώτη του φετινή νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, μια και έφυγε με το «διπλό» από το Φάληρο. Έχοντας σε μαγική βραδιά τον Έλληνα διεθνή πάουερ φόργουορντ. Ο Ντίνος Μήτρογλου ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι». Τελείωσε τον αγώνα με double double, ήτοι με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, κυριαρχώντας και στην άμυνα και την επίθεση.

Σημαντική ήταν η συμβολή του Κάιλ Γκάι που πρόσθεσε 11 πόντους. Καθοριστικός επίσης ήταν και ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 10 πόντους. Το ίδιο και ο Ματίας Λεσόρ που σημείωσε 8 πόντους, αλλά «κατέβασε» 11 ριμπάουντ.

Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν την αστοχία τους στην γραμμή των βολών. Σημείωσαν μόλις 4 σε 16 φορές που βρέθηκαν στην… γραμμή της φιλανθρωπίας. Ο Νάιτζελ Ουίλιαμς – Γκος ήταν ο μόνος που διασώθηκε από τους γηπεδούχους, έχοντας 14 πόντους και ο Αϊζάια Κάνααν πρόσθεσε 11, αποτελώντας τους μοναδικούς παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Χαμηλός ο ρυθμός στην αρχή

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με έντονο ρυθμό. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (9-5) στο 5’. Όμως, οι Πειραιώτες αντέδρασαν και μπόρεσαν να κλείσουν στο +1 το πρώτο δεκάλεπτο (12-11).

Ο Ολυμπιακός αύξησε την πίεσή του στην μπάλα, πήρε διαφορά 7 πόντων (25-18) στο 16’… Αλλά στην συνέχεια, οι «πράσινοι» ροκάνισαν την… απόσταση. Με αποτέλεσμα να πάνε στο -3 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (31-28).

Τον ‘έπνιξε’ η άμυνα

Μετά τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, όπου οι δύο ομάδες έδειξαν να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι, ο Παναθηναϊκός «έσφιξε» σε μεγάλο βαθμό την άμυνά του, προκαλώντας πολλά προβλήματα στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ντίνος Μήτογλου και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Ο Έλληνας φόργουορντ «χτύπησε» με συνεχόμενα σουτ τριών πόντων, έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (40-45), τη στιγμή που ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος να είναι ο μοναδικός που προσπαθούσε να κρατήσει τους Πειραιώτες κοντά στο σκορ (45-43) στο τέλος της γ’ περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων από τις βολές, αλλά και τον εκνευρισμό που έβγαζαν στο παιχνίδι τους. Από την άλλη, ο Ντίνος Μήτογλου συνέχισε να διαλύει την άμυνα του Ολυμπιακού, ο Κώστας Σλούκας έδωσε… αέρα 6 πόντων (56-50) στο 35’ και στην τελική… ευθεία, οι «πράσινοι» πάτησαν το… γκάζι και τελείωσαν τον αγώνα με 12 πόντους διαφορά (66-54).

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 31-28, 43-45, 54-66.