ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Champions League: «Βασίλισσα» Ευρώπης η Ρεάλ! Νίκησε 0-2 την Ντόρτμουντ!

Χορηγούμενο

Champions League: «Βασίλισσα» Ευρώπης για 15η φορά η Ρεάλ! Νίκησε 0-2 την Ντόρτμουντ σε ένα συγκλονιστικό ματς στο Γουέμπλεϊ!

Champions League: «Βασίλισσα» Ευρώπης η Ρεάλ! Νίκησε 0-2 την Ντόρτμουντ! Το ποδόσφαιρο δεν είναι δίκαιο άθλημα… Μπορεί να είναι ο βασιλιάς των σπορ, αλλά ο καλύτερος δεν κερδίζει πάντα.

Κι αυτό ακριβώς συνέβη σήμερα στον 69ο τελικό του Champions League, όπου η Ρεάλ κατέκτησε για 15η φορά στην ιστορία της τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης, αφήνοντας τη Μπορούσια Ντόρτμουντ με τις εντυπώσεις.

Χορηγούμενο

Σε επίπεδο εθνικών ομάδων, μπορεί να ισχύει το ρητό ότι «ένας ποδοσφαιρικός αγώνας διαρκεί 90 λεπτά και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί», αλλά σε συλλογικό επίπεδο και ιδιαίτερα στους τελικούς του Champions League, το ρητό θα μπορούσε να είναι «ένας αγώνας διαρκεί 90 λεπτά και στο τέλος πανηγυρίζει η Ρεάλ».

Για 74 λεπτά, οι παίκτες της Ντόρτμουντ απέδειξαν γιατί έφτασαν στον τελικό φέτος. Ωστόσο, παρά τις ευκαιρίες τους, δεν κατάφεραν να είναι αποτελεσματικοί και το πλήρωσαν. Η Ρεάλ έπαιξε με υπομονή και δικαιώθηκε στο τέλος.

Conference League: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός! – Νίκησε τη Φιορεντίνα με 1 – 0 στην Opap Arena!

Χορηγούμενο

Το συγκλονιστικό ματς

Χωρίς εκπλήξεις στις ενδεκάδες των δύο ομάδων, αλλά με ανατροπές εντός του αγωνιστικού χώρου, το παιχνίδι διακόπηκε στα πρώτα 25 δευτερόλεπτα λόγω εισβολής τριών φιλάθλων.

Το ματς ξανάρχισε μετά από δύο λεπτά και η Μπορούσια, με αποφασιστικότητα, ήλεγχε τον ρυθμό από την αρχή. Δεν άφηνε κανέναν χώρο στους επικίνδυνους παίκτες της Ρεάλ (Βινίσιους, Ροντρίγκο) και είχε τις περισσότερες ευκαιρίες.

Στο 14ο λεπτό, ο Μπραντ έδωσε την πρώτη προειδοποίηση, ενώ στο 22ο λεπτό, ο Αντεγιέμι έχασε την πρώτη κλασική ευκαιρία όταν βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κουρτουά. Απέφυγε τον τερματοφύλακα, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε από τους αμυντικούς. Στο 23ο λεπτό, οι Γερμανοί πλησίασαν ξανά στο γκολ, αλλά ο Καρβαχάλ (MVP του τελικού) πρόλαβε τον Αντεγιέμι και στη συνέχεια ο Φίλκρουγκ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Ρεάλ είχε εισέλθει στην αντίπαλη περιοχή μόνο μία φορά, ενώ οι Γερμανοί συνέχιζαν να πιέζουν χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν.

Το β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του παιχνιδιού παρέμεινε υψηλός, αλλά με λιγότερες φάσεις, κάτι που ευνοούσε τη Ρεάλ. Η ομάδα της Μαδρίτης άφησε τον χρόνο να κυλά, υπολογίζοντας ότι οι αντίπαλοί τους κάποια στιγμή θα κουραστούν.

Χορηγούμενο

Στο τελικό κομμάτι του αγώνα, η Ρεάλ πήρε τον έλεγχο. Στο 69ο λεπτό, ο Μπέλιγχαμ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία, αλλά λίγο αργότερα, ο Καρβαχάλ έκανε τη διαφορά. Από το κόρνερ του Κρόος, ο πιο κοντός παίκτης της… Ρεάλ βρέθηκε στο πρώτο δοκάρι και με άπιαστη κεφαλιά έκανε το 0-1 (τυπικά γηπεδούχος ήταν η Μπορούσια). Το σοκ ήταν μεγάλο για τους Γερμανούς και παρόλο που ο Τέρζιτς έριξε στη μάχη τους Μάλεν και Αλέ, η Ρεάλ ένιωσε την αδυναμία των αντιπάλων και πίεσε ασφυκτικά.

Στο 83ο λεπτό, μετά από λάθος της άμυνας, η μπάλα έφτασε στον… Βινίσιους, που με εύκολο πλασέ έκανε το 2-0, βάζοντας τέλος στο παιχνίδι. Η Ρεάλ πανηγύρισε τον 15ο τίτλο της, τον οποίο κατέκτησε για πρώτη φορά αήττητη, ενώ η… Μπορούσια έφυγε και πάλι από το Γουέμπλεϊ ηττημένη, όπως το 2013 από τη Μπάγερν.