ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Conference League: Στον τελικό ο Ολυμπιακός με την Φιορεντίνα

Μεγάλη νίκη των ερυθρόλευκων κόντρα στην Άστον Βίλα

Conference League: Στον τελικό ο Ολυμπιακός με την Φιορεντίνα – Μεγάλη νίκη των ερυθρόλευκων κόντρα στηην Άστον Βίλα

Conference League: Στον τελικό ο Ολυμπιακός με την Φιορεντίνα στην Αθήνα! Ο Ολυμπιακός σημείωσε μια ιστορική πρόκριση, κερδίζοντας το εισιτήριο για τον τελικό του Europa Conference League, καθώς επικράτησε 2-0 της Άστον Βίλα στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης». Οι Άγγλοι αντίπαλοι δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στο πάθος και την απόδοση της ομάδας του Πειραιά, που ήταν αποφασισμένη να προχωρήσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η εξαιρετική ατμόσφαιρα στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης» συνέβαλε στην επίτευξη αυτού του σπουδαίου επιτεύγματος.

Το συγκλονιστικό ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-0 επί της Άστον Βίλα στον αγώνα επαναληπτικής αναμέτρησης για την πρόκριση στον τελικό του… Europa Conference League, με δύο γκολ από τον Ελ Κααμπί στα λεπτά 10 και 79. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν το παιχνίδι με στόχο το γκολ και το πέτυχαν γρήγορα, με τον… Ελ Κααμπί να βρίσκει το δίχτυ μετά από πάσα του Κίνι στο 10ο λεπτό. Στο 79ο λεπτό, ο Ελ Κααμπί σημείωσε το δεύτερο γκολ, αφού αποφεύγοντας την άμυνα με μια πάσα του… Ρέτσου, νίκησε τον τερματοφύλακα της Άστον Βίλα στο τετ α τετ. Μετά από εξέταση από το VAR, μάλιστα, το γκολ επιβεβαιώθηκε, καθιστώντας τον Ολυμπιακό πρωτοπόρο για την πρόκριση στον τελικό.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουϊς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Κίνι (77΄ Αποστολόπουλος), Κάρμο, Ρέτσος, Ροντινέι, Ιμπόρα (73΄ Όρτα), Έσε, Τσικίνιο, Φορτούνης, Ποντένσε (62΄ Μασούρας), Ελ Καμπί

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ (Ουνάι Έμερι): Μαρτίνες, Κόνσα, Ντιέγκο Κάρλος (68΄ Ιροεγκμπουνάμ), Τόρες, Ντίνιε (86΄ Μουνρό), Κας (86΄ Χέιντεν), Μπέιλι (86΄ Κέλιμαν), Ντιαμπί (58΄ Ντουράν), ΜακΓκιν, Ντάγκλας Λουϊς, Γουότκινς.