ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία 2-0: Νίκη για την Εθνική Ελλάδος και τώρα “κοιτάει” Γαλλία!

Δείτε ποιοι ήταν οι σκόρερ - Πώς παρατάχθηκε η Εθνική μας σήμερα

Πρώτη φορά βασικός με την «γαλανόλευκη» φανέλα, πρώτο γκολ με την Εθνική ομάδα! Η παρουσία του Γιάννη Κωνσταντέλια ήταν ό,τι καλύτερο προέκυψε από το κατά τα άλλα «βαρετό» 2-0 της Ελλάδος στο φιλικό με την αδύναμη Νέα Ζηλανδία στην άδεια Ριζούπολη. Σκόρερ και ο Γιακουμάκης!

Η Εθνική μας ομάδα απέναντι στη Νέα Ζηλανδία στην πρώτη παρουσία του Κωνσταντέλια στην 11άδα έκανε ένα πολύ καλό α’ μέρος και αυτό της έφτασε για το τελικό 2-0 χάρις στα τέρματα των Κωνσταντέλια και Γιακουμάκη.

Πώς ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Στο φιλικό της Ριζούπολης που έγινε με μόνο μία Θύρα ανοιχτή και χωρίς να έχουν εκδοθεί εισιτήρια καθώς το γήπεδο δεν πληροί τις διεθνείς προδιαγραφές ο Πογιέτ ξεκίνησε με Βλαχοδήμο στο τέρμα, άμυνα με Τσιμίκα, Μαυροπάνο, Χατζηδιάκο και Μπάλντοκ, κέντρο με Κουρμπέλη και Μάνταλο, στα δύο άκρα τους Κωνσταντέλια και Μασούρα και μπροστά τους Μπακασέτα και Γιακουμάκη (με καθαρό φορ τον Γιακουμάκη).

Για τη Νέα Ζηλανδία κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Γιουντ. Άμυνα με Μπίντον, Σμιθ και Κάκας, κέντρο με Γκάρμπετ, Πέιν, Στάμενιτς, Μπελ και Σινγκ και μπροστά τους ΜακΚόβατ και Γουντ.

Ποιοι ήταν οι σκόρερ

Γκολ από τον Κωνσταντέλια στην τρίτη του διεθνή συμμετοχή και το 2-0 ο Γιακουμάκης
Ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για την Εθνική μας ομάδα στο φιλικό με αντίπαλο τη Νέα Ζηλανδία και στην πρώτη του φορά ως βασικός. Στο 6ο λεπτό από φάουλ που πήρε ο Μασούρας ο Μπακασέτας σημάδεψε το δοκάρι και μετά απείλησε και με 2ο σουτ έπειτα από κομπίνα στο φάουλ με τον Μασούρα.

Στο 7′ και στο 8′ ο Γιακουμάκης ήταν ο παίκτης που προσπάθησε να σκοράρει για να έρθει στο 10′ το τέρμα του Κωνσταντέλια, το πρώτο του με την Ελλάδα στην τρίτη του διεθνή συμμετοχή.

Ο Έλληνας εξτρέμ πήρε την μπάλα προς τα μέσα, με το δεξί έκανε μία σέντρα σουτ, χωρίς να τη βρει κανένας παίκτης και ο Γουντ έχασε τη φάση και έτσι η μπάλα κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα. Η μπάλα είχε και φάλτσο για να μπει στα δίχτυα.

Στο 13ο λεπτό η Ελλάδα είχε και πάλι ευκαιρία με τους Μασούρα και Κωνσταντέλια. Οι Νεοζηλανδοί πήγαν να απειλήσουν με τον Σινγκ και όχι μόνο αλλά η Ελλάδα δεν είδε την εστία της να παραβιάζεται. Αντ’ αυτού είχε ακυρωθέν γκολ του Γιακουμάκη στο 26′ μετά από πολύ καλή σέντρα του Κωνσταντέλια και μετά γκολ μετά από τον Γιακουμάκη (γκολ που μέτρησε στο 29ο λεπτό). Ο Γιακουμάκης μάλιστα σκόραρε από κοντά μετά από φάση που ξεκίνησε ο Τσιμίκας.

Ο Κωνσταντέλιας συνέχισε να έχει πολύ ωραίες κινήσεις. Στο 32′ πέρασε τον αντίπαλό του και έβγαλε μόνο του τον Γιακουμάκη, που όμως αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ. Ακολούθησε η φάση με σουτ του Σινγκ αλλά και η διπλή ευκαιρία με δύο σουτ – ευκαιρία της Ελλάδας – του Τσιμίκα. Το α’ μέρος έκλεισε με την εμφανή υπεροχή της Ελλάδας απέναντι στους Νεοζηλανδούς και που θα μπορούσε να είχε βάλει και άλλα γκολ.

Τι ακολούθησε στο δεύτερο ημίχρονο

Αλλαγές, πεσμένος ο ρυθμός στο 2ο μέρος και τριάδα στην άμυνα η Ελλάδα στο τέλος
Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες προχώρησαν σε αλλαγές με τον ρυθμό να πέφτει αρκετά και τις φάσεις να είναι πιο λίγες. Οι διαφοροποιήσεις του Πογιέτ είχαν να κάνουν με πρόαωπα στην επίθεση ενώ οι Νεοζηλανδοί προσπάθησαν ξανά να βγουν μπροστά. Ο Πογιέτ με τις αλλαγές του είχε στον άξονά του, τους Μπουχαλάκη, Γαλανόπουλο και Μάνταλο.

Από ένα σημείο και μετά το ποδόσφαιρο που βλέπαμε στη Ριζούπολη ήταν αρκετά κακής ποιότητας και από τις 2 ομάδες. Υπήρξαν κυρίως κάποιες μεμονωμένες ενέργειες από παίκτες όπως ο Τσιμίκας και ο Μάνταλος.

Στο 90ό λεπτό με την είσοδο του Τζαβέλλα η Εθνική έπαιξε με τρία στόπερ. Και αυτό διότι υπήρχαν μαζί στο γήπεδο οι Τζαβέλλας (που πήρε το περιβραχιόνιο του αρχηγού), Μαυροπάνος και Χατζηδιάκος.

Ποιοι ξεχώρισαν με την σημερινή εμφάνισή τους

Ξεχώρισε για τα καλά ο Κωνσταντέλιας και στους διακριθέντες οι Τσιμίκας και Γιακουμάκης
Ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ ήταν ξεκάθαρα στους παίκτες που δέσποσαν δημιουργικά και επιθετικά για την Ελλάδα. Έχει κάνει ενδεχομένως το πιο καλό του ματς με τα χρώματα της Εθνικής μας ομάδας έχοντας γκολ αλλά και συμμετοχή σε επικίνδυνες φάσεις για την εστία των Νεοζηλανδών. Δραστήριος πολύ ο Τσιμίκας, που είχε και ευκαιρίες για να σκοράρει.

Ο Γιακουμάκης από την άλλη παρότι έχασε πολύ καλές φάσεις είχε γκολ και ήταν ιδιαίτερα κινητικός για σημαντικό διάστημα. Το πρόσωπο που μένει πάντως επειδή είναι και πιο… φρέσκο είναι του Κωνσταντέλια ξεκάθαρα. Είχε όρεξη, καλή επιθετική διάθεση και ήταν μέσα σε φάσεις. Προσπάθησε και αμυντικά να πιέσει ειδικά στο ξεκίνημα του αγώνα.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (70′ Μπουχαλάκης), Μάνταλος (90′ Τζαβέλλας), Μπακασέτας (70′ Γαλανόπουλος), Κωνσταντέλιας (58′ Φούντας), Μασούρας (58′ Πέλκας) και Γιακουμάκης (58′ Παυλίδης).

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ: Γιουντ, Μπίντον (82′ Σέρμαν), Κάκας, Πέιν, Σμιθ, Μπελ (70′ Λιούις), Γκάρμπετ (70′ Τσάμπνες), Στάμενιτς, ΜακΚόβατ (82′ Μάτα), Σινγκ (62′ Τζαστ) και Γουντ (46′ Γουέιν).