ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Εθνική πόλο γυναικών: Επικράτησε του Καναδά και εξασφάλισε την 7η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

Η εθνική ομάδα πόλο γυναικών κατάφερε να επικρατήσει ενάντια στον Καναδά

Χορηγούμενο

Η εθνική ομάδα πόλο γυναικών κατάφερε να επικρατήσει ενάντια στον Καναδά με τελικό σκορ 19-10, το πρωί του Σαββάτου (10/8). Εξασφαλίζοντας έτσι την 7η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 που διεξάγονται στο Παρίσι.

Η Έλενα Ξενάκη διακρίθηκε με δύο γκολ και δύο κερδισμένα πέναλτι (με την Βάσω Πλευρίτου να αστοχεί στο πρώτο) στα πρώτα 11 λεπτά. Ωστόσο, η συνολική προσπάθεια της ομάδας, με ένα σερί 3-0, βοήθησε την ελληνική ομάδα να προηγηθεί με 7-3.

Χορηγούμενο

Σύμφωνα με το ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο Καναδάς μείωσε τη διαφορά με δύο γκολ στο τέλος του ημιχρόνου. Φτάνοντας το σκορ στο 7-5. Παρ’ όλα αυτά, η ελληνική ομάδα κράτησε τον έλεγχο. Αφού το σκορ διαμορφώθηκε στο 9-7, στη μέση της τρίτης περιόδου, η ομάδα μας σημείωσε ένα σερί 5-0, μετατρέποντας το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Τα οκτάλεπτα ήταν: 2-2, 5-3, 5-2, 7-3.

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου, Μαργ. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 2, Ασημάκη 1. Πάτρα 2, Νίνου 3, Β. Πλευρίτου, Γιαννοπούλου 3, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου.

Χορηγούμενο

Καναδάς (Ντέιβιντ Παραντέλο): Γκοντρό, Λέκνες, Κρεβιέρ 3, Ράιτ 2, Μιμίδη, ΜακΝτάουελ, Μπάκοτς 1, Λεμέι-Λαβουά 1, ΜακΚέλβι 2, Μπράουν, Πολ 1, Λα Ρος, Βουλπίσι.