ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Europa League: Ηρωική ισοπαλία για τον Παναθηναϊκό 0-0 με την Μακάμπι

Με τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι να κάνει σπουδαίες επεμβάσεις, ο Παναθηναϊκός πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στη Μακάμπι Χάιφα και βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου του, μετά το 1-0 της Βιγιαρεάλ επί της Ρεν

Ο Παναθηναϊκός δεν πήρε τη νίκη που θα του έδινε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης από τον όμιλο του Europa League, αλλά με γρανιτένια άμυνα φεύγει από τη Χάιφα με το 0-0 και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά και το 1-0 της Βιγιαρεάλ επί της Ρεν.

Με τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι να κάνει σπουδαίες επεμβάσεις και τον Μπαρτ Σένκεφελντ να πιάνει επίσης εξαιρετική απόδοση οι «πράσινοι» πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη Μακάμπι, στο 100ό παιχνίδι του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον πάγκο της ομάδας.

Ο Παναθηναϊκός είχε, πάντως, τις ευκαιρίες του να σκοράρει στο πρώτο μέρος, με κορυφαία το δοκάρι του Ιωαννίδη στο 17′.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μακάμπι πήρε την μπάλα στα πόδια της στο ξεκίνημα του αγώνα και μόλις στο 7′ έφτασε κοντά στο γκολ. Από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της «πράσινης» άμυνας, ο Νταβίντ βγήκε απέναντι από τον Μπρινιόλι, αλλά πλάσαρε άστοχα.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να ισορροπεί σταδιακά και στο 17′ έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά μετά από φάουλ του Βιλένα, αλλά η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών και στην επαναφορά ο Αράο αστόχησε!

Ο επιθετικός του Τριφυλλιού είχε δυο λεπτά αργότερα μια ακόμα επικίνδυνη αντεπίθεση, αλλά κόπηκε από τον Σούντγκρεν και στο 20′ η Μακάμπι έχασε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία με τον Χαλιλάι, καθώς ο Μπρινιόλι απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ που επιχείρησε από καλή θέση.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους ο ρυθμός έπεσε, με τον Μαντσίνι να σπαταλά με κακή κεφαλιά την ευκαιρία που είχε μετά από κομπίνα σε κόρνερ του Παναθηναϊκού και το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.