ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Κύπελλο Ελλάδας: Ο Παναθηναϊκός στους 8! Νίκησε στα πέναλτι τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκης»

Κύπελλο Ελλάδας: Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στους 8! Νίκησε στα πέναλτι τον Ολυμπιακό μέσα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» μετά από ένα εφιαλτικό ματς.

Στα πέναλτι έλυσαν τις διαφορές Ολυμπιακός -Παναθηναϊκός, στην ρεβάνς για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος με τους «πράσινους» να παίρνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση σε ένα ματς θρίλερ.

Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 0-0 στα 120 λεπτά της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να είναι ελαφρώς ανώτερος στην παράταση.

Το συναρπαστικό ματς

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έχοντας την κατοχή της μπάλας επιχείρησαν να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Λοντίγκιν, αλλά χωρίς επιτυχία. Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε μετά το 10ο λεπτό και ήταν αυτός που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ντέρμπι με τον Σπόραρ στο 13′.

Οι Πράσινοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και στο 39′ βρήκαν δίχτυα με τον Βέρμπιτς, αλλά ο Σλοβένος μεσοεπιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ. Τρία λεπτά αργότερα ο Μαντσίνι ήταν αυτός που έχασε δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για το Τριφύλλι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός και πάλι μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία του με τον… Κώστα Φορτούνη.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία, όμως, ήρθε και πάλι από τον Σπόραρ στο 81′, μετά από τρομερό τακουνάκι του Κώτσιρα, αλλά ο… Πασχαλάκης έκανε μια ακόμα σωτήρια επέμβαση για την ομάδα του.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο τελευταίο μέρος της κανονικής διάρκειας και στην τελευταία φάση, στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων, έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Βέρμπιτς, αλλά ο Πασχαλάκης κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό.

Στην παράταση, οι μυικοί τραυματισμοί χτύπησαν τον Παναθηναϊκό. Χουάνκαρ, Βέρμπιτς, Μαντσίνι και Σπόραρ δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν, με τον… Φατίχ Τερίμ να αναγκάζεται να ρίξει στο παιχνίδι τον νεοαποκτηθέντε στόπερ, Ακαϊντίν σε θέση σέντερ φορ!

Ο Ολυμπιακός είχε φυσιολογικά την υπεροχή πλέον, πιέζοντας τους Πράσινους, αλλά με το… 0-0 να παραμένει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

Οι παίκτες των δύο ομάδων ήταν εξουθενωμένοι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Στα πέναλτι ο Παναθηναΐκός πήρε την πρόκριση με 7-6 και ενώ οι δύο τερματοφύλακες είχαν αποκρούσει από ένα πέναλτι.