ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Εντυπωσιακή νίκη της Εθνικής πόλο απέναντι στην Ισπανία

Κατακτώντας την 5η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024

Χορηγούμενο

Με σκορ 15-13, η Εθνική Ομάδα πόλο των ανδρών επικράτησε επί της Ισπανίας την Κυριακή (11/8). Κατακτώντας την 5η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024.

Η Εθνική Ομάδα πόλο των ανδρών έκλεισε την παρουσία της στο Παρίσι με την καλύτερή της εμφάνιση στο τουρνουά. Παρά την ήττα, έπαιξαν ένα ματς αντάξιο τελικού, καθώς οι δύο ομάδες είχαν βγει πρώτες στους ομίλους τους. Παρόλα αυτά, το παιχνίδι καθόρισε μόνο την πέμπτη θέση της διοργάνωσης. Την οποία κέρδισε η Ελλάδα.

Χορηγούμενο

Η ελληνική ομάδα έπαιξε και πάλι χωρίς τον Άγγελο Βλαχόπουλο και από τη δεύτερη περίοδο είχε τους Φουντούλη, Αργυρόπουλο και Παπανικολάου φορτωμένους με δύο ποινές. Ο Φουντούλης, μάλιστα, ίσως αγωνίστηκε για τελευταία φορά με το εθνόσημο. Ο Παπαναστασίου αντιμετώπισε πρόβλημα στον ώμο στην αρχή. Αλλά μετά από τη φροντίδα του ιατρικού επιτελείου επέστρεψε στο παιχνίδι.

Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν ισορροπημένο (2-2), αλλά στο δεύτερο σημειώθηκαν συνολικά δέκα γκολ. Οι διαιτητές χρέωσαν πολλές αποβολές. Κυρίως κατά της Ελλάδας (9-4 ήταν οι ποινές στο ημίχρονο), με τις ομάδες να είναι αποτελεσματικές στον παίκτη παραπάνω. Η Εθνική Ομάδα βρήκε επιθετικές λύσεις και, με διαδοχικά γκολ των Γενηδουνιά και Παπαναστασίου. Προηγήθηκε για πρώτη φορά με δύο γκολ (8-6) στο τέλος του δεύτερου οκταλέπτου.

Τρίτη περίοδος

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την ελληνική ομάδα να «βγάζει» δύο άμυνες με παίκτη λιγότερο και να εκμεταλλεύεται μια αποβολή και ένα πέναλτι, ξεφεύγοντας με 10-6. Ακόμα και μετά την αποβολή του Ντίνου Γενηδουνιά, η ελληνική ομάδα διατήρησε τον έλεγχο, με τον Παναγιώτη Τζωρτζάτο να ανεβάζει απόδοση, κλείνοντας το οκτάλεπτο με +5 (12-7).

Χορηγούμενο

Οι Ισπανοί, που έως τότε ήταν χαλαροί, έσφιξαν την άμυνά τους κα μείωσαν σε 13-11. Ένα λάθος του τερματοφύλακα Λόριο σε σουτ του Παπαναστασίου έδωσε ανάσα στην Ελλάδα, αλλά οι Ισπανοί μείωσαν σε 14-13. Μετά από μια αποβολή, ο Βλάχος πήρε τάιμ-άουτ και ο Κάκαρης προσπάθησε να σκοράρει. Μετά από εξέταση βίντεο, οι διαιτητές επιβεβαίωσαν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή, κλείνοντας το σκορ στο 15-13, λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 6-4, 4-1, 3-6.

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 1, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 3, Γκίλλας 1, Αργυρόπουλος 1, Παπανικολάου, Κάκαρης 3, Νικολαϊδης, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος.

Ισπανία (Νταβίντ Μαρτίν): Αγκίρε, Μουναρίθ 1, Γρανάδος 1, Σαναούχα 3, Ντε Τόρο, Λαρούμπε 2, Φαμέρα, Καμπάνιας, Ταούλ 1, Περόνε 2, Μπιέλ, Μπούστος 3, Λόριο.