ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Σφοδρή κριτική από τη Ρεάλ Κακαμόρα, στον προπονητή της Εθνικής Νήσων Σολομώντα: “Είσαι καθυστερημένος!”

Ο προπονητής της εθνικής ομάδας των Νήσων Σολομώντα χαρακτηρίστηκε με τον όρο «Retard»

Χορηγούμενο

Ο προπονητής της εθνικής ομάδας των Νήσων Σολομώντα χαρακτηρίστηκε με τον όρο «Retard». Σε κεφαλαία κόκκινα γράμματα από τον επίσημο λογαριασμό της Ρεάλ Κακαμόρα, μιας τοπικής ομάδας. Η αφορμή για αυτή την προσβλητική επίθεση ήταν η ήττα της εθνικής από τα Φίτζι με 1-0 στα προκριματικά του Μουντιάλ, παρότι οι αντίπαλοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 30ο λεπτό. Επιπλέον, η μη χρησιμοποίηση του ταλαντούχου 20χρονου ποδοσφαιριστή Πολ Φράνσις, που αγωνίζεται στη Ρεάλ Κακαμόρα, πυροδότησε περαιτέρω αντιδράσεις.

Μετά τον προσβλητικό χαρακτηρισμό, ακολούθησε μια έντονη ανακοίνωση που έγραφε:

Χορηγούμενο

«Ο Τζος Σμιθ, ο Αυστραλός προπονητής που από τη δεύτερη κατηγορία βρέθηκε μυστηριωδώς στον πάγκο της εθνικής μας ομάδας, αποφάσισε χωρίς καμία λογική να αφήσει τον Φράνσις στον πάγκο κατά τη διάρκεια της ήττας μας από τα Φίτζι στα προκριματικά του Μουντιάλ.

Ωστόσο αυτός ο άνθρωπος δεν έπρεπε ποτέ να είχε προσληφθεί εξαρχής και είναι σχεδόν σαν τον Σάουθγκεϊτ των Νήσων μας. Ακόμη η τακτική του προσέγγιση είναι αστεία, δεν μπορεί να κερδίσει ούτε αγώνα σε ερασιτεχνικό επίπεδο, πόσο μάλλον σε διεθνές.

Επίσης τα Φίτζι έπαιζαν με δέκα παίκτες για πάνω από 70 λεπτά και δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Χάναμε 1-0, και ο Σμιθ αποφάσισε να μην βάλει τον Φράνσις στον αγώνα. Χαραμίζει ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα της ποδοσφαιρικής μας ιστορίας και τον αφήνει εκτός παιχνιδιού. Χωνέψτε το».