ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Σπουδαία πρόκριση του Παναθηναϊκού: 2-0 τη Λανς στο ΟΑΚΑ

Οι πράσινοι στη φάση των ομίλων του Conference League

Χορηγούμενο

Σπουδαία πρόκριση του Παναθηναϊκού: 2-0 τη Λανς στο ΟΑΚΑ! Οι «πράσινοι» στη φάση των ομίλων του Conference League

Σπουδαία πρόκριση του Παναθηναϊκού: 2-0 τη Λανς στο ΟΑΚΑ! Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια εντυπωσιακή και θριαμβευτική πρόκριση!

Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο βρέθηκε σε δύσκολη θέση, αλλά κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση σε ένα γεμάτο ΟΑΚΑ, όπου 60.000 οπαδοί δημιούργησαν μια καυτή ατμόσφαιρα. Με τον Ντραγκόφσκι να αποκρούει πέναλτι και να σώζει την εστία του σε πολλές περιπτώσεις, και τους νέους παίκτες Πελίστρι και Τετέ να σκοράρουν στα τελευταία 30 λεπτά, ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 τη Λανς και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στη φάση των ομίλων του Conference League.

Η συγκλονιστική εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά, πιέζοντας ψηλά τους παίκτες της Λανς, δείχνοντας πάθος και κερδίζοντας πολλές μονομαχίες, με τη θερμή υποστήριξη των 60.000 φιλάθλων.

Από το 10ο λεπτό, η Λανς άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή της και να ασκεί πίεση στην εστία του Ντραγκόφσκι. Στο 14ο λεπτό, η γαλλική ομάδα κέρδισε πέναλτι λόγω μαρκαρίσματος του Μλαντένοβιτς στον Σαΐντ, αλλά ο Ντραγκόφσκι έκανε την κρίσιμη απόκρουση, κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι.

Παρόλο που η Λανς πήρε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας (42-58% στο πρώτο ημίχρονο), δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βρει λύσεις με μακρινές μπαλιές προς τον απομονωμένο Ιωαννίδη.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, η Λανς μπήκε στο γήπεδο με περισσότερη επιθετικότητα, κρατώντας την μπάλα και στο 51’ είχε ακόμη μια ευκαιρία με τον Σαΐντ. Ο Ντραγκόφσκι, ωστόσο, αντέδρασε και πάλι εξαιρετικά, αποκρούοντας με τα πόδια, ενώ ο Αράο ολοκλήρωσε τη φάση με διώξιμο.

Στο 57’, κατά τη διάρκεια μιας γρήγορης αντεπίθεσης της Λανς, ο Φρανκόφσκι έκανε χαμηλή σέντρα και ο Τόμασον πρόλαβε να βάλει την προβολή, αλλά ο Ντραγκόφσκι έκανε μια ακόμη εξαιρετική απόκρουση.

Λίγο μετά από τρεις διαδοχικές αλλαγές που έκανε ο Αλόνσο στο 62’, ο Πελίστρι πήρε την μπάλα, την προώθησε προς τον Ιωαννίδη, ο οποίος κόπηκε από τον Γκραντί. Όμως, ο Ουρουγουανός συνέχισε τη φάση και με ένα έξοχο γωνιακό πλασέ πέτυχε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Δείτε στο βίντεο το πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού που πέτυχε ο Πελίστρι

@gazzetta.gr

⚽️☘️ Πελίστριιιι! #gazzettagr #foryou #paofc

♬ Beat Automotivo Tan Tan Tan Viral – WZ Beat

Το γκολ του Πελίστρι αναζωογόνησε τους παίκτες του Παναθηναϊκού, με τον Τετέ να επιχειρεί ένα εξαιρετικό σουτ στο 68’, που όμως πέρασε ελάχιστα έξω.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε μάλιστα να αγωνίζεται με πάθος και στο 85’, σε μια φάση όπου επικράτησε σύγχυση στην «πράσινη» άμυνα, κατάφεραν να βγάλουν αντεπίθεση χάρη σε διώξιμο του Ιωαννίδη. Ο Μαντσίνι πάσαρε στον Τετέ, που με ένα άμεσο πλασέ έκανε το 2-0.

Δείτε στο βίντεο το δεύτερο γκολ που πέτυχε ο Τετέ για τον Παναθηναϊκό

✅ Με γκολ των δυο νέων εξτρέμ του, Πελίστρι (62′) και Τετέ (85′), ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το 2-1 του πρώτου ματς, νίκησε 2-0 τη Λανς και βρίσκεται στο League Stage του Conference League #gazzettagr #foryou #panathinaikos #paofc

♬ πρωτότυπος ήχος – gazzetta.gr

Η Λανς φαινόταν να έχει χάσει τη συγκέντρωσή της και στο 89’, ο Τζούριτσιτς έκλεψε την μπάλα ψηλά, βγάζοντας τον Ιωαννίδη μόνο του, αλλά εκείνος δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ντραγκόφσκι έκανε άλλη μια απίστευτη απόκρουση σε σουτ του Ντιούφ, ενώ ο Μαξίμοβιτς απομάκρυνε το πλασέ του Ενζολά πάνω στη γραμμή, στην τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα. Οι «πράσινοι» πανηγύρισαν μάλιστα μια σπουδαία νίκη και πρόκριση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (61’ Βαγιαννίδης), Ίνγκασον (79’ λ.τρ. Ίνγκασον), Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (61’ Μαξίμοβιτς), Τετέ, Μπακασέτας (61’ Μαντσίνι), Πελίστρι (82’ Τζούριτσιτς), Ιωαννίδης.

ΛΑΝΣ (Γουίλιαμ Στιλ): Σαμπά, Γκραντί (87’ Ενζολά), Κουσάνοφ, Σαρ (71’ Χαϊντάρα), Φρανκόφσκι, Τόμασον, Ντιούφ, Μασάντο (71’ Τσάβες), Περέιρα ντα Κόστα (67’ Φουλζινί), Σοτοκά, Σαΐντ (67’ Λασκαρί).