ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Super League: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-2! «Φωτιά» στο πρωτάθλημα!

Super League: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-2! «Φωτιά» στο πρωτάθλημα! Αλλάζουν ξανά τα δεδομένα στην κορυφή της βαθμολογίας και τη μάχη του τίτλου

Super League: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-2! «Φωτιά» ξανά στο πρωτάθλημα! Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι στο οποίο είχαμε συνεχείς αλλαγές στο σκορ και στα συναισθήματα, ο ΠΑΟΚ με γκολ του Σάστρε στο 90′ νίκησε τελικά με 3-2 την ΑΕΚ και μπήκε ξανά στη μάχη του τίτλου αφού είναι στο -4 και έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Θυμηθείτε επίσης… Φίλαθλοι του ΠΑΟΚ με σπασμένα πλευρά στο Βέλγιο: Φέρθηκαν σε όλο τον κόσμο λες και ήταν ζώα

Η εξέλιξη του ντέρμπι

Το ντέρμπι δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερο ξεκίνημα αφού πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο είχαν μπει δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα. Στο 3′ ο Κωνσταντέλιας έκανε το 1-0 μετά το γύρισμα του Μπάμπα από αριστερά, στο 9′ όμως ο Πινέδα με πολύ ωραία ατομική ενέργεια έκανε το 1-1. Μια ισοφάριση που έδωσε ψυχολογική ώθηση στους Κιτρινόμαυρους, οι οποίοι λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο… 19′ θα μπορούσαν να πάρουν και το προβάδισμα.

Ο Κοτάρσκι, όμως, κατάφερε να αποκρούσει στο εξ επαφής τελείωμα του Πινέδα μετά τη σέντρα του Ελίασον, κρατώντας την ομάδα του όρθια. Η Ένωση είχε κατοχή μπάλας 66% και ήταν αυτή που προσπαθούσε να κάνει παιχνίδι και όντως έκανε, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για να βγάλουν μεγάλη φάση και να σκοράρουν ξανά. Ο Κοτάρσκι, όμως, ήταν άψογος όποτε χρειάστηκε να επέμβει, όπως έκανε και στο 32′ νικώντας με το ένα χέρι τον Αραούχο που έκανε καλό τελείωμα μετά το στρώσιμο του Πόνσε.

Στη συνέχεια, όμως, το γκολ θα μπορούσε να έρθει και από τους Ασπρόμαυρους, οι οποίοι στο 37′ είδαν τον Αθανασιάδη να βρίσκει τη μπάλα σε κεφαλιά του Κουλιεράκη και να τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 39′ έκανε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του ελεύθερου Σβαμπ μετά τη σέντρα του Ζίβκοβιτς.

Το β’ ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο, με λίγα λόγια, ήταν πολύ καλό και οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση και στο δεύτερο, προσπαθώντας να βρουν τον τρόπο για να σκοράρουν. Παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες, όμως, το ματς παρέμενε στο… 1-1, με τους Ασπρόμαυρους να έχουν ευκαιρία στο 67′ με το σουτ του Κωνσταντέλια αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό σε όλα τα αποτελέσματα και οι δύο προπονητές είχαν αρχίσει τις αλλαγές, για να μπούμε στο τελευταίο… 15λεπτο όπου έγιναν… τα πάντα! Αρχικά, στο 75′, ο Βίντα με κεφαλιά μετά την απόκρουση του… Κοτάρσκι στο… παραλίγο αυτογκόλ του Σβαμπ έκανε το 1-2, αποτέλεσμα που έφερνε την ΑΕΚ αγκαλιά με το πρωτάθλημα. Για ακόμη μία φορά στη φετινή σεζόν, όμως, ο δικέφαλος αετός έχασε βαθμούς ενώ είχε το προβάδισμα.

Στο 81′ το λάθος του Κάλενς, ο οποίος δεν μπορούσε με τίποτα να απομακρύνει τη μπάλα, έφερε το… 2-2 με το δυνατό σουτ του… Κωνσταντέλια εντός περιοχής και στο 90′ η Τούμπα… απογειώθηκε για το… 3-2 από το σουτ του Σάστρε και με τη μπάλα να βρίσκει και στον Μπάμπα! Μια απίθανη, όπως πήγαινε το παιχνίδι, νίκη του ΠΑΟΚ, ο οποίος είναι στο -4 από την… ΑΕΚ αλλά έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, οπότε ελπίζει… κανονικά και με το νόμο σε κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Γιόνι (46′ Σάστρε), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Σβαμπ (78′… Οζντόεφ), Ζίβκοβιτς (78′ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας, Τάισον (93′ Βιεϊρίνια), Μπράντον Τόμας (70′ Σαμάτα).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (78′ Τσούμπερ), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Ελίασον (65′… Άμραμπατ), Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Πόνσε (78′ Λιβάι Γκαρσία), Αραούχο (65′ Γκατσίνοβιτς).