ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Super League – ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: 1 – 2! Ματς – θρίλερ με ανατροπή στην Τούμπα!

Ο Παναθηναϊκός ήταν νικητής στο ματς της Τούμπας, καθότι επικράτησε με 2-1 σκορ του ΠΑΟΚ, μετά από ανατροπή και έφτασε έτσι τις έξι νίκες σε ισάριθμους αγώνες στη Super League. Σκόρερ και των δύο γκολ για το «τριφύλλι» ο Αϊτόρ. Δεν ήταν αρκετό αυτό που πέτυχε ο Ολιβέιρα για τον «δικέφαλο».

Το «τρένο» του Παναθηναϊκού δε σταμάτησε ούτε στην Τούμπα! Παρότι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο ματς με τον Ολιβέιρα, που σκόραρε ξανά μετά από 425 μέρες με την «ασπρόμαυρη» φανέλα, δεν κατάφερε να σπάσει το σερί των «πράσινων». Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ο Αϊτόρ, ο οποίος μετά τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα κόντρα στον «δικέφαλο του βορρά», αυτή τη φορά δις και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην έκτη νίκη του σε ισάριθμα ματς στην Super League!

1ο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας. Αποτέλεσμα αυτού η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα με τον Αϊτόρ να αναγκάζει τον Κοτάρσκι να κάνει δύσκολη επέμβαση με σουτ από τα όρια της περιοχής στο 12’. Ο ΠΑΟΚ «απάντησε» σε αυτή την ευκαιρία με σουτ του Ντάντας στο 14’, που κόπηκε από τον Αϊτόρ, αλλά και μια κεφαλιά του Ολιβέιρα στο 17’ που πέρασε άουτ.

Αυτή ήταν η… προειδοποίηση του Πορτογάλου, ο οποίος δευτερόλεπτα μετά σκόραρε. Η φάση ξεκίνησε από λάθος της «πράσινης» άμυνας, που γενικότερα έχανε με ευκολία την μπάλα έξω από την περιοχή του Μπρινιόλι. Ο Αουγκούστο με καταπληκτική πάσα με το «τακουνάκι», πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Σένκεφελντ και η καθυστερημένη αντίδραση από Ρούμπεν και Κουρμπέλη, έδωσε την ευκαιρία στον Ολιβέιρα να βρεθεί απέναντι στον Ιταλό γκολκίπερ και να τον νικήσει στο 18’.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο για το υπόλοιπο του πρώτου μέρους, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν αισθητά την εστία του Μπρινιόλι, πέρα από ένα μακρινό σουτ του Νάρεϊ (32’). Από την άλλη ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αντιδράσει άμεσα στο γκολ του ΠΑΟΚ και πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ, κάτι που θα είχε αποφευχθεί αν ο Σπόραρ στο 38’ «έσπαγε» την μπάλα στον Αϊτόρ και δεν τελείωνε μόνος του τη φάση, με τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει.

2ο ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος είχε το ίδιο ξεκίνημα με το πρώτο, μόνο που ο Παναθηναϊκός αυτή τη φορά κατόρθωσε να σκοράρει! Ο Πέρεθ έψαξε σε δύο περιπτώσεις με βαθιά μπαλιά τον Αϊτόρ σε διάστημα ενός λεπτού. Κι αν ο μεσοεπιθετικός του «τριφυλλιού» δεν πρόλαβε να κοντρολάρει στην πρώτη, στην δεύτερη όχι μόνο «κατέβασε» ωραία τη μπάλα, αλλά με μια άψογη προσποίηση απέφυγε τον Κοτάρσκι και πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-1 στο 51’.

Στο 63’ ο ΠΑΟΚ έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει εκ νέου προβάδισμα, με τον Ζίβκοβιτς να κλέβει την μπάλα από τον Σένκεφελντ, να πασάρει στον Αουγκούστο αλλά εκείνος να αστοχεί από καλή θέση μέσα στην περιοχή. Ο «δικέφαλος του βορρά» παρότι είχε ανεβάσει την πίεση του σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα, αντί να προηγηθεί, βρέθηκε πίσω στο σκορ! Συγκεκριμένα, στο 69’ ο Σπόραρ έχασε μοναδική ευκαιρία με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, αλλά στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα ο Κοτάρσκι, βρήκε τον Σλοβένο στο κεφάλι. Ο Αυστριακός ρέφερι ενημερώθηκε να τσεκάρει την φάση στο VAR και καταλόγισε πέναλτι. Ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στο 73’.

Ο ΠΑΟΚ φυσικά έψαξε την ισοφάρισε στον χρόνο που απέμενε. Με την συμπλήρωση 90 λεπτών αγώνα, ο Κωνσταντέλιας φάνηκε να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από τον Μάγκνουσον. Με τον Βαϊνμπέργκερ να δείχνει την «άσπρη βούλα». Ωστόσο, μετά τη συμβολή του VAR, ο Αυστριακός άλλαξε απόφαση. Καθώς φάνηκε στο replay ότι ο Ισλανδός δε βρίσκει τον παίκτη του ΠΑΟΚ.

Στις καθυστερήσεις, οι γηπεδούχοι σύσσωμοι ήταν γύρω και μέσα στην περιοχή του Μπρινιόλι… Αλλά οι παίκτες του Παναθηναϊκού άντεξαν την πίεση. Και έτσι πανηγύρισαν την έκτη τους νίκη σε έξι ματς στην Super League. Παραμένοντας φυσικά πρώτοι στην βαθμολογία με 18 βαθμούς.

MVP

Ο Αϊτόρ ήταν ο άνθρωπος που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Από το πρώτο λεπτό ήταν αρκετά δραστήριος και ταλαιπώρησε αρκετά την άμυνα του ΠΑΟΚ. Μάλιστα, με τα δύο γκολ που πέτυχε έφτασε τα έξι γκολ σε ισάριθμους αγώνες απέναντι στον «δικέφαλο».

Η φάση του αγώνα

Το πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού ήρθε σε καθοριστικό σημείο στο παιχνίδι. Μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου και έδωσε τη δυνατότητα στο «τριφύλλι» να… πιστέψει στη νίκη!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (85’ Κωνσταντέλιας), Βιεϊρίνια (77’ Τσαούσης), Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ντάντας (77’ Καντουρί), Κούρτιτς (85’ Γκορντεζιάνι), Νάρεϊ, Α. Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο, Ολιβέιρα (58’ Μπίσεσβαρ).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Πέρεθ, Κουρμπέλης, Τσέριν, Αϊτόρ (95’ Σάρλια), Μπερνάρντ (90’ Γκάνεα), Σπόραρ (85’ Ιωαννίδης).