ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Θρίαμβος για την Εθνική Ελλάδος: Νίκησε με 5-0 το Καζακστάν!

Στον «τελικό» με τη Γεωργία για το Euro 2024!

Καταιγιστική ήταν η Εθνική Ελλάδος απέναντι στο Καζακστάν επικρατώντας με 5-0 στον ημιτελικό των Playoffs για την προκριματική φάση του Euro 2024. Έτσι προκρίθηκε στον τελικό και πλέον ετοιμάζεται για να αναμετρηθεί στην Τιφλίδα με την Γεωργία την ερχόμενη Τρίτη (26/3, 21:45), σε έναν αγώνα όπου η νικήτρια θα πάρει το τελευταίο εισιτήριο για το Euro 2024 της Γερμανίας.

Η «γαλανόλευκη» ήταν καταιγιστική από το πρώτο λεπτό του αγώνα, καταφέρνοντας να πατήσει τα αντίπαλα καρέ και να πιέσει την αντίπαλη άμυνα. Στο 8ο λεπτό το σουτ του Πέλκα σταμάτησε πάνω στον τερματοφύλακα του Καζακστάν, ο οποίος όμως δεν μπλόκαρε την μπάλα με αποτέλεσμα ο Έλληνας επιθετικός να την ξανακερδίσει αλλά ανατράπηκε από τον Μπαγκντάτ Καϊρόφ και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάσος Μπακασέτας, ο οποίος σκόραρε ανοίγοντας το σκορ στην «OPAP Arena».

Θυμηθείτε επίσης τον αγώνα της Εθνικής μας με την Ιρλανδία

Ο αγώνας

Η Ελλάδα συνέχισε να παίζει με… το πόδι στο γκάζι και μετά από έξι λεπτά διπλασίασε το σκορ με σκόρερ τον Πέλκα. Κατά την διάρκεια αντεπίθεσης, ο Γιώργος Μασούρας πήρε την μπάλα στα δεξιά και έβγαλε μια υπέροχη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι όπου «πετάχτηκε» ο Πέλκας με κεφαλιά-ψαράκι μάλιστα κάνοντας το 2-0.

Μετά τα δύο γκολ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την μπάλα περισσότερο στα πόδια τους και να δημιουργούν ευκαιρίες για γκολ, έχοντας μάλιστα και ένα δοκάρι με τον Τσενκόφ.

Μόλις βρήκε χώρο όμως, η Ελλάδα ανέβασε ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ σε μια φάση όπου συνεργάστηκε ο… Γιώργος Μασούρας και ο Φώτης Ιωαννίδης. Πάλι κατά την διάρκεια αντεπίθεσης η μπάλα έφτασε στον άσσο του… Ολυμπιακού, ο οποίος ξέφυγε στην πλάτη της άμυνας και με το εξωτερικό έβγαλε μια υπέροχη πάσα στον επιθετικό του… Παναθηναϊκού ο οποίος με μία επαφή έκανε επίσης το 3-0.

Με την συμπλήρωση 40 λεπτών η «γαλανόλευκη» σημείωσε ακόμα ένα γκολ με τον… Κουρμπέλη αυτή την φορά να γράφει το όνομά του στην λίστα των σκόρερ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ με πάσα, ο Τσιμίκας πήρε την μπάλα από τα δεξιά και έκανε την σέντρα βρίσκοντας τον… Κουρμπέλη που με κεφαλιά έκανε το 4-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Καζάκους να είναι πιο επιθετικοί, με τους παίκτες του… Γκουστάβο Πογέτ να δείχνουν ψύχραιμοι τόσο στον αμυντικό όσο και στον επιθετικό τομέα, συνεχίζοντας να ψάχνουν ακόμη ένα γκολ.

Μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης η… Ελλάδα συνέχιζε να πιέζει και μετά απο μερικές χαμένες ευκαιρίες κατάφερε να κάνει το… 5-0, όταν μετά απο εκτέλεση κόνρερ οι αμυντικοί του Καζακστάν δεν υπολόγισαν σωστά με αποτέλεσμα ο… Ταπάνοφ να κάνει λάθος κεφαλιά και να σημειώσει μάλιστα αυτογκολ.

Οι συνθέσεις του αγώνα

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ (67′ Ρότα), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος (46′ Ρέτσος), Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος… Μπακασέτας (74′ Μπουχαλάκης), Μασούρας, Πέλκας (64′ Γιακουμάκης), Ιωαννίδης (64′ Κωνσταντέλιας).

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Σάτσκι, Καΐροφ (45′ Τοπάλοφ), Μπίστροφ, Μαρότσκιν, Γερλάνοφ, Βορογκόφσκι, Τσεσνόκοφ (68′ Ζούεφ), Μπεϊσεμπέκοφ (46′ Σαντιμπέκοφ), Ζαϊντουντίνοφ, Αστάνοφ (46′ Οράζοφ), Σαμορόντοφ.